APEL MIESZKAŃCÓW WOŚNIK DO PREZYDENTA RADOMIA - Relacja z konferencji prasowej
Poniedziałkowy (5 grudnia) dyżur warszawskiej posłanki Klubu Parlamentarnego Lewicy Anny Mari Żukowskiej obsługującej wraz z posłem Arkadiuszem Iwaniakiem ( na prośbę Nowej Lewicy) region radomski ( w Radomiu przy ul. Żeromskiego 31 utworzyli oni biura poselskie), rozpoczęła (zastąpiła) wyjątkowo konferencja prasowa zorganizowana z inicjatywy Kola nr 3 Nowej Lewicy obejmującego swym zasięgiem także rejon ulicy Wośniki.
Konferencja znacznie wydłużyła się w czasie, gdyż temat poruszony przez Przewodnicząca koła Wandę Siek urósł do rangi problemu, wymagającego zbiorowej interwencji. Problemem tym jest wąska, lokalna ulica Wośnicka, która od paru lat stała się ruchliwym szlakiem przelotowym nie przystosowanym do tej roli. 6 maja 2021 roku na chodniku biegnącym wzdłuż tej wąskiej i krętej ulicy stracił życie kilkunastoletni syn pani Beaty Thiel, a jej mąż został kaleką. Mimo upływu ponad półtora roku, sprawca wypadku nie został ukarany, choć pokonywał groźny zakręt na tej wąskiej uliczce z szybkością około stu kilometrów na godzinę, masakrując syna i ojca idących chodnikiem dla pieszych. Pani Beata Thiel jako pielęgniarka ratowała wówczas życie chorym na Covid - 19 w radomskim szpitalu.
Z rozpaczą zwierzała się , że niczym nieusprawiedliwiona nadmiernie szybka jazda sprawcy zrujnowała życie jej rodziny, także psychikę dwu córek, Jej osobiście – również. Domaga się od sądu tylko jednego-sprawiedliwości. Osoby obserwujące wymiar sprawiedliwości, rozpatrujący skutki tego niczym nieusprawiedliwionego wypadku ze skutkiem śmiertelnym dziwi ślamazarność. Minęło już półtora roku, a wyroku nie ma. Sprawa jest odkładana na kolejne terminy mierzone miesiącami i kwartałami. Obserwatorzy wymieniają, że to przedłużanie powodowane miało być m.in. pogłoską o podłożeniu bomby, chorobą orzekającego itp.
Mieszkańców rejonu lokalnej ulicy Wośnickiej niepokoi też bardzo brak reakcji służb miejskich na niebezpieczeństwo jakie stwarzają pieszym samochodowy i inne pojazdy, które uczynią z niej niebezpieczny trakt przelotowy, prowadzący z nadal bardzo ruchliwej ulicy Kieleckiej w kierunku dzielnicy Borki i centrum Radomia. Niebezpieczeństwa te nasiliły się, po dotarciu do ulicy Wośnickiej rozbudowywanej strefy przemysłowej. Na ulicy Wośnickiej brakuje urządzeń i znaków, ograniczającej, więcej wymuszających ograniczenie szybkości przemieszczających się nią pojazdów. Nie bierze się pod uwagę nawet tego, że przy tej ulicy, blisko ul. Kieleckiej, znajduje się PSP nr 26 wraz z ulokowaną w jej pomieszczeniach placówką niepełnosprawnej młodzieży ,,Budujemy Przystań” a jadąc od ul. Kieleckiej dalej, w kierunku osiedla Wośniki – Młodzieżowy Ośrodek Socjalterapi, przy którym 6 maja 2021 roku doszło do opisanej wcześniej tragedii.
Na tej prawie kilometrowej ulicy znajduje się zaledwie kilka przejść dla pieszych, brak barierek czy wysepek ograniczających szybkość pojazdów, luster ulicznych nie wspominając już o światłach regulujących ruch uliczny. Ten brak tłumaczony był dotychczas tym, że utrudniałoby to ruch autobusu linii nr 13 kursującego tą ulicą w kierunku Szpitala Wojewódzkiego na ul.Aleksandrowicza. Na Wośnikach autobus ten kończy trasę przy ul. Samorządowej czyli pół kilometra przed siedzibą Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26, do której uczniowie dochodzić pieszo, pokonując niewygody i kaprysy natury, obecnie jesienno-zimowej. Czy ,,sto trzynastka” nie powinna podwozić młodzież pod samą szkołę i stąd ją zabierać, po zakończeniu zajęć lekcyjnych?
Dzięki inicjatywie Przewodniczącej Kola nr 3 Nowej Lewicy - Wandzie Siek, którą czynnie wspierają mieszkańcy, Waldemar Kaczmarski - Przewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy i jej Wiceprzewodniczący Patryk Fajdek, Michał Skoczylas – Wiceprzewodniczący Zarządu Koła nr 3 doszło do opracowania petycji (poniżej prezentujemy jej treść) zawierającej najważniejsze postulaty adresowane do Prezydenta Radomia oraz służb miejskich. Petycję wsparła posłanka Anna Maria Żukowska, licząc na to że Prezydent Radomia podejmie szybkie i skuteczne działania, realizujące najważniejsze postulaty zgłaszane przez społeczność tej dzielnicy Radomia. Inne też wymagają poważnego podejścia służb podległych Prezydentowi Radomia.
Wskazane byłoby też spotkanie Prezydenta Radomia lub któregoś z jego zastępców z mieszkańcami rejonu ulicy Wośnickiej w celu omówienia postulatów dotyczących spraw bardziej szczegółowych np. braku sklepu, zastępowanego z konieczności przez handel obwoźny stosowany zazwyczaj w przysiółkach odległych od wsi obsługiwanych prze z sklepy. Tu mamy do czynienia z ponad 200 tysięcznym Radomiem!!(MK)
Dokumentacja fotogrficzna z konferencji (Zdj. Piotr Nowakowski CoZaDzien.pl oraz MK):
PETYCJA SKIEROWANA DO PREZYDENTA M. RADOMIA:
(Opr.cał.AL)
Radom, dnia 06 grudnia 2022r.